Biuro Rachunkowe KEA Sp. z o.o. ul Prosta 36, 53-508 Wrocław, województwo Dolnośląskie | NIP 8971797583

tel.: 73 00 11818

tel2.: 73 00 11838

mail.:
biuro@kea.wroclaw.pl

Prawo do odliczenia podatku VAT a błędna stawka podatku na fakturze

Prawo do odliczenia podatku VAT a błędna stawka podatku na fakturze

Dostawca towaru bądź usługi jest zobowiązany do prawidłowego udokumentowania przeprowadzonej transakcji, przy użyciu faktury. Przy wystawianiu i przekazaniu faktury do odbiorcy często pojawiają się pomyłki przy wpisaniu określonej stawki VAT do danego towaru bądź usługi.

Wówczas odbiorca błędnie wystawionej faktury powinien ustalić czy ma prawo do odliczenia podatku VAT. Istnieją 2 przypadki nieprawidłowego zastosowania stawki VAT na fakturze: zastosowanie nieprawidłowej stawki VAT lub opodatkowanie transakcji, która jest zwolniona z opodatkowania lub w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W pierwszym przypadku nabywca ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktury z nieprawidłową stawką. Przykładowo w miejsce stawki podatku VAT, w wysokości 8%, zastosowano nieprawidłowo stawkę 23%, czy też zamiast 5% wpisano 8%, 23% bądź powinno być 0%, a użyto 5%, 8%, 23%.

W drugim przypadku, gdy opodatkowana zostaje transakcja zwolniona lub niepodlegająca opodatkowaniu, nabywca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z faktury. Sytuacje tego typu mają miejsce, gdy np.: sprzedawca wystawiając fakturę z odwrotnym obciążeniem podatku VAT, wykaże błędnie stawkę podatku VAT na fakturze; faktury bądź dokumenty celne zostają wystawione ze stawką podatku VAT do czynności zwolnionych lub niepodlegających opodatkowaniu; usługi korzystające ze zwolnienia (np. medyczne) zostają wykazane na fakturze ze stawką podatku VAT.

Wykazanie przez sprzedawcę błędnej stawki podatku VAT na fakturze wymaga korekty faktury, ponieważ nabywca nie może skorygować stawki VAT za pomocą noty korygującej. Korekta faktury jest wymagana, gdyż wykazanie niższej niż prawidłowa stawki podatku VAT, u sprzedawcy skutkuje odprowadzeniem do Urzędu Skarbowego zbyt niskiego podatku VAT, a wyższa stawka VAT powoduje wpłatę błędnej kwoty podatku. Sprzedawca zobowiązany jest do sporządzenia korekty faktury, a nabywca do jej  prawidłowego rozliczenia i ujęcia.

Ostatnio na blogu

Wystawianie e-faktur

Wystawianie faktur elektronicznych to wygodna forma udokumentowania transakcji, stosowana przez wielu przedsiębiorców.

Paragony fiskalne w branży gastronomicznej

Ministerstwo Finansów kontynuuje kontrole związane z ewidencjonowaniem transakcji na kasie fiskalnej w branży gastronomicznej.

Wydłużony proces rejestracji do podatku VAT w 2017 r.

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzona z dniem 01.01.2017 r., wprowadziła szereg zmian.

Biuro Rachunkowe KEA Sp. z o.o.

ul. Prosta 36

53-508 Wrocław

tel.: 73 00 11818

tel2.: 73 00 11838

mail: biuro@kea.wroclaw.pl

godziny otwarcia: poniedziałek-piątek w godzinach 8:00-18:00

NIP: 8971797583

REGON: 022373988

Promocja dla nowych klientów!

Pierwsze dwa miesiące współpracy z rabatem w wysokości 50% na usługi ksiegowe!

wejdź na stronę >