Biuro Rachunkowe KEA Sp. z o.o. ul Prosta 36, 53-508 Wrocław, województwo Dolnośląskie | NIP 8971797583

Sprzedaż w procedurze VAT-marża a nowe towary

Ministerstwo Finansów ostrzega, że przy sprzedaży nowych towarów zabronione jest stosowanie procedury VAT-marża.

Po przeglądzie informacji zawartych w internecie, zauważono, że sprzedawcy trudniący się handlem internetowym, a w szczególności zbytem elektroniki, tj. tablety czy telefony komórkowe, powszechnie stosują procedurę VAT marża przy obrocie nowymi towarami.

Natomiast procedura ta jest przeznaczona wyłącznie dla sprzedaży towarów używanych, przy spełnieniu określonych warunków. Warunkami tymi są: nabycie towarów używanych od osób, które nie są podatnikami VAT; nabycie towarów używanych od podatników VAT, których dostawa była zwolniona z podatku VAT; nabycie towarów używanych od podatników VAT, których dostawa była wykonana w procedurze VAT-marża.

Jeżeli zakupiony towar nie był opodatkowany przez dostawcę (tak jak w 3 wymienionych powyżej wariantach), wówczas istnieje możliwość zastosowania procedury VAT-marża. VAT-marża stosowana jest zazwyczaj w przypadku, gdy towary są kupowane od osób fizycznych, które nie są podatnikami VAT (osoby prywatne).

Zastosowanie procedury VAT- marży przy sprzedaży nowych towarów oraz jednoczesne odliczenie podatku VAT od zakupu tych towarów, powoduje zaniżenie podstawy opodatkowania VAT, co może doprowadzić u podatników do powstania zaległości podatkowej oraz wymierzenia odpowiednich sankcji przez organ skarbowy.

Ministerstwo zapowiada sprawdzenie poprawności rozliczeń podatku VAT w procedurze VAT marża u przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży w tym trybie.


31.07.2017 / kea-wroclaw

Ostatnio na blogu

Elektroniczna wysyłka Deklaracji VAT i JPK

Dowiedz się więcej o obowiązku składania JPK VAT od 2018 roku oraz o planowanej likwidacji deklaracji VAT od roku 2019.

Dobre biuro rachunkowe – co zyskujesz ze współpracy?

Pewnie nie raz się zastanawiałeś czy warto prowadzić samemu księgowość czy jednak zlecić ten obowiązek w biurze rachunkowym.

Składki na ZUS 2018 – ile wzrosły przez ostatnie lata?

Rok 2018 dla przedsiębiorców będzie kolejnym rokiem podwyżek składek na ubezpieczenie społeczne.