Biuro Rachunkowe KEA Sp. z o.o. ul Prosta 36, 53-508 Wrocław, województwo Dolnośląskie | NIP 8971797583

Elektroniczna wysyłka Deklaracji VAT i JPK

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zobowiązani są do składania deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 oraz VAT-7K wyłącznie za pośrednictwem środków elektronicznych.

Podatnicy Ci zobowiązani są ponadto do przekazywania bez wezwania do resortu finansów informacji o ewidencji prowadzonej na potrzeby podatku VAT (JPK_VAT) również za pośrednictwem komunikacji elektronicznej.

Planowana likwidacja deklaracji VAT od 2019 roku

W Ministerstwie Finansów prowadzone są prace analityczne i legislacyjne nad zastąpieniem deklaracji VAT w formie tradycyjnej deklaracjami składanymi w formie pliku JPK_VAT. Zgodnie z przyjętymi założeniami resort finansów planuje, aby rozwiązania zostały wprowadzone na początku 2019 r. (od stycznia 2019 r. – rozbudowanie JPK_VAT, od polowy 2019 r. - eliminacja deklaracji VAT).

Urzędy skarbowe już zaczęły nakładać mandaty na przedsiębiorców, którzy z powodów problemów nie złożą JPK_VAT pomimo tego, że informacja o prowadzonej ewidencji nie posiada danych rozliczeniowych i w przypadku uchybienia terminu nie skutkuje uszczupleniem budżetu.

Jeśli przydarzają Ci się problemy z wypełnieniem JPK_VAT pomyśl o zleceniu prowadzenia księgowości ponieważ od momentu połączenia JPK_VAT i deklaracji wszystko skupi się na jednej informacji, której wypełnienie będzie bardziej skomplikowane niż wypełnienie JPK_VAT, dlatego już dzisiaj zachęcamy do współpracy. Wprowadzane przez resort finansów rozwiązania przygotowywane są na przysłowiową ostatnią chwilę. Nie daj się zaskoczyć i już dzisiaj zleć usługowe prowadzenie księgowości już od 100 zł netto. Zapraszamy do kontaktu.


25.09.2018 / KEA

Ostatnio na blogu

Indywidualny Rachunek Podatkowy Przedsiębiorcy

Do 31.12.2019 funkcjonować będą obecne rachunki bankowe Urzędów Skarbowych, na które należy do tego terminu dokonywać wpłat, tytułem podatku VAT, CIT, PIT oraz niepodatkowych należności budżetowych (np. mandaty i grzywny).

Płaca minimalna na 2020 rok - zmiany

Od 2020 roku wzrasta płaca minimalna do kwoty 2600 polskich złotych. Sprawdź jak kształtowała się płaca w poprzednich latach.

Podatek PIT od października wynosi 17%

Od października zostaje obniżony podatek PIT do 17% dla wszystkich obywateli rozliczających się według skali podatkowej.