Biuro Rachunkowe KEA Sp. z o.o. ul Prosta 36, 53-508 Wrocław, województwo Dolnośląskie | NIP 8971797583

Elektroniczna wysyłka Deklaracji VAT i JPK

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zobowiązani są do składania deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 oraz VAT-7K wyłącznie za pośrednictwem środków elektronicznych.

Podatnicy Ci zobowiązani są ponadto do przekazywania bez wezwania do resortu finansów informacji o ewidencji prowadzonej na potrzeby podatku VAT (JPK_VAT) również za pośrednictwem komunikacji elektronicznej.

Planowana likwidacja deklaracji VAT od 2019 roku

W Ministerstwie Finansów prowadzone są prace analityczne i legislacyjne nad zastąpieniem deklaracji VAT w formie tradycyjnej deklaracjami składanymi w formie pliku JPK_VAT. Zgodnie z przyjętymi założeniami resort finansów planuje, aby rozwiązania zostały wprowadzone na początku 2019 r. (od stycznia 2019 r. – rozbudowanie JPK_VAT, od polowy 2019 r. - eliminacja deklaracji VAT).

Urzędy skarbowe już zaczęły nakładać mandaty na przedsiębiorców, którzy z powodów problemów nie złożą JPK_VAT pomimo tego, że informacja o prowadzonej ewidencji nie posiada danych rozliczeniowych i w przypadku uchybienia terminu nie skutkuje uszczupleniem budżetu.

Jeśli przydarzają Ci się problemy z wypełnieniem JPK_VAT pomyśl o zleceniu prowadzenia księgowości ponieważ od momentu połączenia JPK_VAT i deklaracji wszystko skupi się na jednej informacji, której wypełnienie będzie bardziej skomplikowane niż wypełnienie JPK_VAT, dlatego już dzisiaj zachęcamy do współpracy. Wprowadzane przez resort finansów rozwiązania przygotowywane są na przysłowiową ostatnią chwilę. Nie daj się zaskoczyć i już dzisiaj zleć usługowe prowadzenie księgowości już od 100 zł netto. Zapraszamy do kontaktu.


25.09.2018 / KEA

Ostatnio na blogu

Elektroniczna wysyłka Deklaracji VAT i JPK

Dowiedz się więcej o obowiązku składania JPK VAT od 2018 roku oraz o planowanej likwidacji deklaracji VAT od roku 2019.

Dobre biuro rachunkowe – co zyskujesz ze współpracy?

Pewnie nie raz się zastanawiałeś czy warto prowadzić samemu księgowość czy jednak zlecić ten obowiązek w biurze rachunkowym.

Składki na ZUS 2018 – ile wzrosły przez ostatnie lata?

Rok 2018 dla przedsiębiorców będzie kolejnym rokiem podwyżek składek na ubezpieczenie społeczne.